blank

TMGD Eğitimleri

Anasayfa » Hizmet » TMGD Eğitimleri

Yeni oluşagelen sektörde saha faaliyetleri ile teorik bilgileri harmanlayarak TMGD lerin gelişimi adına alanında uzman kişilerce SARIZEYBEK TMGDK olarak gerek sınavlar öncesi gerekse sahada çalışma hizmetleri alabilirsiniz.

Eğitim hizmetleri kapsamında ADR Mevzuatı bölüm 1.3 ve bölüm 8.2.3 uyarınca personele belirli periyotlarla aşağıdaki zorunlu eğitimler verilecektir;

-Genel Bilinçlendirme Eğitimi

-Göreve Özgü Eğitim

-Emniyet Eğitimi

Eğitim sonlarında personel, hükümler ve genel zorunluluklar hakkında farkındalık kazanacak ve verilen Katılım Belgesi ile de aldıkları eğitim belgelendirilecektir.

TMGD Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı demektir. İngilizcesi DGSA olup Dangerous Good Safety Adviser cümlesinin kısaltmasıdır.
Tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı hizmeti vermek üzere Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş kuruluşu ifade etmektedir. Bakanlıkça belirlenen gerekli şartları sağlayan kuruluşlar üçüncü şahıslara tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı hizmeti vermek üzere, TMGDK olarak yetkilendirilir.

İş sağlığı ve güvenliği hizmeti veren kuruluşlar, toplum sağlığı hizmeti veren kuruluşlar, çevre danışmanlık firmaları, eğitim kuruluşları, şahıs şirketleri, özel güvenlik kuruluşları, temizlik firmaları, dernekler, federasyonlar, konfederasyonlar, birlikler, vakıflar, meslek odaları, sanayi odaları, ticaret odaları ile sanayi ve ticaret odaları veya bu kuruluşların ortak olduğu kuruluşlar TMGDK olarak yetkilendirilemezler.

TMGDK’lar bulundukları Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bölge Müdürlüğü sorumluluk alanında faaliyet gösterebilirler. TMGDK’lar kuruldukları UAB Bölge Müdürlüğü yetki alanı dışında hizmet verilebilmeleri için, ilgili UAB Bölge Müdürlüğü yetki alanı içerisinde şube açmak zorundadır.
Yeni oluşagelen sektörde saha faaliyetleri ile teorik bilgileri harmanlayarak TMGD’lerin gelişimi adına alanında uzman kişilerce SARIZEYBEK TMGDK olarak gerek sınavlar öncesi gerekse sahada çalışma hizmetleri alabilirsiniz.

Eğitim hizmetleri kapsamında ADR Mevzuatı bölüm 1.3 ve bölüm 8.2.3 uyarınca personele belirli periyotlarla aşağıdaki zorunlu eğitimler verilecektir;

- Genel Bilinçlendirme Eğitimi
- Göreve Özgü Eğitim
- Emniyet Eğitimi
Türkiye'de halen geçerli olan kanun ve yönetmeliklere göre en az 4 yıllık bir üniversite mezunu olmak TMGD adayı olmak için yeterlidir. Bölüm kısıtlaması olmaksızın herhangi bir üniversiteden mezun durumda olup Lisans diplomasına sahip olan kişiler TMGD olabilirler.
Lisans mezunu olmak, yetkili eğitim kurumlarından 49 saatlik zorunlu eğitimi başarıyla tamamlamış olmak, uygulamalı yangın eğitim sertifikasına sahip olmak, Ulaştırma Bakanlığının açtığı TMGD sınavlarında 100 puan üzerinden en az 70 puan almış olmak, adli sicilinin uygun olması şartlarını sağlayan herkes TMGD olabilir.
Hayır, TMGD eğitimi almadan sınava girilemez.
TMGD Eğitimi yaklaşık olarak 1250 sayfalık ADR anlaşmasının hem saha uygulamalarına yönelik olarak hemde TMGD sınavlarına yönelik olarak öğretildiği bir eğitimdir.

Eğitimlerde ADR anlaşması içeriği kapsamlı bir şekilde anlatılır, ADR kitaplarının nasıl kullanılacağı ile ilgili yetrli bilgi ve beceri kazandırılır, danışmanlık sırasında yapılması gerekenler anlatılır, karşılaşılabilecek sorunlara yaklaşım ve çözümler üretilmesi konularında bilgi ve beceriler kazandırılır ve bol miktarda soru çözülerek TMGD sınavlarına hazırlık yapılır.
TMGD sınavlarından, TMGD ile ilgili her türlü iş ve işleyişin yürütülmesinden ve denetlenmesinden Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yetkili ve sorumludur.
TMGD sınav sayısının kaç tane olacağı konusunda bir kural yoktur.Sınav sayısının ihtiyaca göre yılda en az 1 adet olmak üzere yapılacağı ADR anlaşması gereğidir.Yıllık sınav sayısını her ülkenin yetkili makamları belirleyecektiir.Türkiyede bu konuda yetkili makam Ulaştırma Bakanlığıdır.
Hayır, kesinlikle zor değildir.Sınavda sorulan tüm soruların cevapları ADR kitaplarında mevcuttur.Sınavlara yeterli hazırlığa sahip adaylar sınavlarda zorlanmayacaklardır.
TMGD Eğitimini başarıyla tamamlamış kişilerin toplam 4 sınav hakkı vardır.Dört sınav hakkındada başarılı olamayan kişiler yeniden TMGD eğitimi alarak yeniden sınavlara katılabilirler.
Eğitim sonlarında personel, hükümler ve genel zorunluluklar hakkında farkındalık kazanacak ve verilen Katılım Belgesi ile de aldıkları eğitim belgelendirilecektir.
TMGD sertifikasına sahip danışmanların sertifikaları 5 yıl süreyle geçerlidir.5 yıl sonunda yeniden TMGD sınavına katılmaları gerekir.Ancak yenileme sınavına katılabilmek için yeniden eğitim almaya gerek yoktur.
Tehlikeli madde taşımacılığı sürecinde yer alan işletmelerden ambalajlayıcılar, yükleyiciler, doldurucular, gönderenler, taşıyıcılar, boşaltıcılar, alıcılar, tank konteyner işletmecileri yıllık 50 ton ve üzerinde ADR ye tabi tehlikeli madde ile uğraşmaları durumunda TMGD en az 1 tane TMGD istihdam etmeleri zorunludur.
Türkiyedeki TMGD sayısı bugün için mevcut ihtiyaca cevap verecek noktada değildir.Ancak zamanla piyasanın ihtiyacını karşılayacak sayıda TMGD olacaktır.Her meslekte olduğu gibi işini severek yapanların, işine ve mesleğine özenen kişilerin herzaman başarılı olacaklarını ve rahatlıkla iş bulacaklarını söyleyebiliriz.Günümüzde TMGD olarak çok iyi koşullarda çalışan danışmanların olduğu bilinmektedir.O zaman herşey size bağlı diyebiliriz.TMGD olmayı ve bu alanda çalışmayı seviyorsanız vede bu iş size uygun bir iş ise hiç tereddüt etmeyin mükkemmel bir iş ve oldukça zevkli bir alan olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.
TMGD Eğitimine devam etmek yasal zorunluluktur.Ayrıca kursa devam etmediğiniz durumda TMGD sınavında başarı şansınız neredeyse sıfırdır.Bu nedenle gerek yasal zorunluluk olması gerekse ADR içeriğinin öğrenilmesi bakımından kursa eksiksiz olarak devam etmek hayati önem taşımaktadır.
TMGD olarak ne aylık ne kadar kazanacağınızı önceden söylemek mümkün değildir.Aylık kazancınız; piyasa koşullarına, arz talep dengesine, sizin danışmanlıktaki bilgi ve becerinize, tecrübenize, işinize verdiğiniz öneme, diyaloğunuza, hangi firmalara danışmanlık yaptığınıza ... v.s gibi oldukça fazla etkene bağlıdır.

Size bu konuda tek söyleyebileceğimiz eğer danışmanlık alanında kendinizi iyi yetiştirirseniz ve işinize önem verirseniz iyi bir kazanç elde edebilirsiniz.Bir işte başarı ve kazanç birbiriyle paralel paraleldir.Kısacası her işte olduğu gibi TMGD olarak ne kadar kazanacağınız esas olarak size bağlıdır.
TMGD Danışmanlığı prestijli bir iş ve önemli bir görevdir.TMGD danışmanlığı için görev yaptığınız işletmelerde yoğun emek sarfetmeniz gerekmektedir.Bu nedenle tavsiyemiz tek işinizin TMGD danışmanlığı olmasıdır.

Aksi durumda başarı şansınız olmaz, görev yaptığınız işletmeler sıkıntılar yaşar ve sonuç olarak tüm olumsuzluklar size yansır.TMGD lerin görev ve sorumluluklarını okumanızı tavsiye ederiz.

DİĞER HİZMETLERİMİZ

E-Bülten