Kimyasalları Değerlendirme Uzmanı (KDU)

Anasayfa » Hizmetlerimiz » Kimyasalları Değerlendirme Uzmanı (KDU)

Kimyasal Değerlendirme Uzmanı (KDU) ; Kimyasal Güvenlik Değerlendirmesi, Kimyasal Güvenlik Raporu ve Güvenlik Bilgi Formunu hazırlayan uzmanlardır.

Kimyasalların Kaydı, Değerlendirilmesi, İzni ve Kısıtlanması Hakkında Yönetmelik uyarınca aşağıda belirtilen değerlendirmeleri yapar ve Kimyasal Güvenlik Raporu’nu hazırlar.

 • İnsan sağlığı zararlılık değerlendirmesi
 • Fizikokimyasal zararlılık
 • Çevresel zararlılık değerlendirmesi
 • PBT vPvB değerlendirmesi
 • Maruz kalma değerlendirmesi
 • Risk Karakterizasyonu

31/12/2023 tarihine kadar ise güvenlik bilgi formları Zararlı Maddelerin ve Karışımların Güvenlik Bilgi Formları Hakkında Yönetmeliğe göre sertifikalı GBF hazırlayıcıları tarafından düzenlenebilirken bu tarihten sonra GBF leri sadece Kimyasal Değerlendirme Uzmanları hazırlayabileceklerdir.

Kimyasal Değerlendirme Uzmanlığı Yönetmeliği

Kimyasalları Değerlendirme Uzmanı (KDU) ; yönetmeliğe uyum sürecinde yıllık 10 tondan fazla kimyasal üretimi yapan yada ithal eden ve eşyalar içerisinde bulunan; içerik olarak bin de bir den fazla miktarda salınım yapan kimyasallar için firmalara bazı yükümlülükler getirilmiştir.

Bu yönetmelik kapsamında Kimyasal Değerlendirme Uzmanları, Güvenlik Bilgi Formu ve Kimyasal Güvenlik Raporu hazırlayabileceklerdir.

Kimler Kimyasal Değerlendirme Uzmanı Olabilir?

Kimyasal Değerlendirme Uzmanı (KDU) olabilmek isteyen kişiler 64 saatlik eğitim alıp daha sonra da sınavlara girerek geçmesi durumunda 5 yıl geçerliliği olan belgesini alırlar.

Eğitime katılabilmek için belirli ön şartların sağlanması gerekir.

 1. Kimya, biyoloji, biyokimya, biyoteknoloji, moleküler biyoloji ve genetik mühendisliği, biyomedikal mühendisliği, çevre mühendisliği, kimya mühendisliği, Kimya alanında yüksek lisans veya doktora yapmak. Bunların dışında lisans programlarında ağırlıklı olarak kimya, biyoloji ve çevre bilimleri konularına yer verdiği gösterilen diğer bölümler de bu kapsama girer.
 2. Bu alanlardan mezun olmayanlarda ise herhangi bir alandan mezuniyet ve 5 yıl üretim, laboratuvar, kalite kontrol veya kimyasalların yönetimi alanlarında çalışmış olma şartı aranmaktadır.

Kimyasal Değerlendirme Uzmanlığı (KDU) Eğitiminde neler anlatılmaktadır?

 1. Kimyasalların Yönetimi,
 2. Mevzuat (Maddelerin ve Karışımların Sınıflandırılması Etiketlenmesi ve Ambalajlanması Hakkında Yönetmelik, Tehlikeli Malların Taşınması, Depolanması, İş Sağlığı ve Güvenliği, Kimyasalların Kaydı, Değerlendirilmesi, İzni ve Kısıtlanması),
 3. Madde ve karışımların sınıflandırılması (Fiziko- kimyasal özelliklere göre, Toksikolojik özelliklere göre, Ekotoksikolojik özelliklere göre),
 4. Kimyasallar- İnsan sağlığı risk değerlendirmesi, Maruz kalma senaryoları,
 5. Kimyasal Güvenlik Değerlendirmesi (KGD),
 6. Kimyasal Güvenlik Raporu(KGR),
 7. Güvenlik bilgi formu hazırlanması için gereklilikler anlatılmaktadır.

Kimyasal Değerlendirme Uzmanı (KDU) eğitimleri eğitim kuruluşları, sınavları ise belgelendirme kuruluşları tarafından kendilerinin belirlediği şehirlerde düzenlenmekte olup, Bakanlıkça onaylanan KDU Eğitim Kuruluşları ve TÜRKAK tarafından akredite olan KDU Belgelendirme Kuruluşlarına Kimyasallar Yardım Masasının sitesindeki Duyurular sekmesinden erişebilirsiniz.

KDU (Kimyasalları Denetleme Uzmanı) eğitimi hakkında daha fazla bilgi almak, ayrıca KKDİK (Kimyasalların Kaydı, Değerlendirmesi, İzni ve Kısıtlanması) Yönetmeliği ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmak için;

Hemen   https://www.sarizeybektmgd.com/kkdik-danismanligi/   bağlantısını tıklayın…

E-Bülten

Sarızeybek Eğitim Grubu bültenlerine ücretsiz abone olabilirsiniz!

  error: Metinler Sarızeybek Tmgdk ya aittir... Kopyalanamaz, referans gösterilmeden kullanılamaz!